AVRUPA BİRLİĞİ YIKILACAK MI? (BREXİT’İN SONUÇLARI)

AVRUPA BİRLİĞİ YIKILACAK MI? (BREXİT’İN SONUÇLARI)


Dear Alamanya Tv Spectators Today we are in Maastricht; a city in the Limburg Province of the Netherlands The Population of Maastricht is 122.000 and it’s a very important place for the EU history Because the Maastricht Treaty has been made here What is the importance of the Maastricht Treaty, which was signed on 07. Feb. 1992 and was ratified on 01. Nov. 1993? I will explain it shortly for you Firstly since this Treaty the name “European economic community” has changed into “European Union” And farther with this Treaty the EU created the three pillars: 1.European Communities 2. Common Foreign and Security Policy 3. Police and Judicial Co-operation in Criminal Matters And as you know on 23. June 2016 51,89 % of the United Kingdom people decided in a Referendum for a Brexit from the EU. And with farther steps of the UK they will break out from the EU completely until March, 2019 Today we will ask the people in Maastricht, the city where the actual EU had been started Whether they think that the brexit will destroy the rest of Europe. Well, that will be our question today. We hope you will enjoy it. Don”t Forget to subscribe. The interviews will start now. Please wait till the reporter explains the term BREXIT to the others;)

14 comments on “AVRUPA BİRLİĞİ YIKILACAK MI? (BREXİT’İN SONUÇLARI)

  1. Çok güzel videolar çekiyorsun abi, ben kanalı görmeden en az 100-150k abone vardır diye düşünmüştüm. Hazırlıkların ve performansın bunu gösteriyor. Umarım kısa zamanda hak ettiğin değeri alırsın.

  2. Ölümden Sonra ne Olacak? Almanlara Sorduk!! Yeni BÖLÜM… Linke tıkla ve izle –> https://www.youtube.com/watch?v=pcOonYqMhss

  3. Sevgili Aboneler! Lütfen kanal linkimizi Whatsapp, Facebook messenger, Twitter ve diğer Platformlardaki arkadaşlarınıza mesaj olarak gönderin. İçerik ve üslup olarak kalitesi olmayan onca videonun yüksek görüntülenme sayılarına sahip olması size de tuhaf geliyorsa ve bizim videoları beğeniyorsanız ve verdiğiniz emekler boşa gitmesin diyorsanız lütfen bu linki ulaştırın çevrenizdeki herkese:—>

    https://www.youtube.com/alamanyatv

    Teşekkürler!

  4. İngiltere çıksa da çıkmasa da ab dağılacak 2020 den sonra çatlak sesler çoğalacak bozulmaya başlayan ekonomi daha zorlaşacak hayat şartları 2030 da iyice zayıflayacak 2040 ila 2050 arası tamamen batacak Abd ve Ab nin en kısa sürede dağılıp yıkılması dünyanın hayrına olacaktır amin ecmain.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *